SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Cigarrlåda 7954700
*
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2012
kl 18:48:04
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 04:24:12
1
800 kr
2/12 01:55:25
2
1.400 kr
2/12 17:14:36
1
1.000 kr
2/12 17:14:50
1
1.200 kr
2/12 17:15:45
1
1.500 kr
3/12 16:27:24
3
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
5033 Bestick
16 delar, silver, Chippendale. Längd: 18-22, vikt:..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:16
-
5189 Bestick
nysilver, ca 50 del
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:07
-
5035 Bestick
silver, diverse, 17 delar. Längd: 10,5-19,5, vikt:..//
Aktuellt bud: 1.800 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:54
-
5032 Coasters
6 st, silver, 1945, diameter, 8. Vikt: 260 gr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:50
-
5178 Dosor
ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:55
-
5034 Druvsax
silver, Georg Jensen. Längd: 14 cm. Vikt: 55 gr br..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:47
*
Cigarrlåda
nr 795 4700
Cigarrlåda
Rockford & Company, nysilver, sent 1800-tal, längd: 16, djup: 14, höjd: 16
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.600 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/11 04:24:12 | 1 | 800 kr |
2/12 01:55:25 | 2 | 1.400 kr |
2/12 17:14:36 | 1 | 1.000 kr |
2/12 17:14:50 | 1 | 1.200 kr |
2/12 17:15:45 | 1 | 1.500 kr |
3/12 16:27:24 | 3 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: cigarrlåda nysilver pläter rockford & company sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
-
5033 Bestick
16 delar, silver, Chippendale. Längd: 18-22, vikt:..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:16 -
5189 Bestick
nysilver, ca 50 del
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:07 -
5035 Bestick
silver, diverse, 17 delar. Längd: 10,5-19,5, vikt:..//
Aktuellt bud: 1.800 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:54
-
5032 Coasters
6 st, silver, 1945, diameter, 8. Vikt: 260 gr
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 19:50 -
5178 Dosor
ett par, silver London. Diameter: 9 cm. Vikt: 124g..//
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 18:55 -
5034 Druvsax
silver, Georg Jensen. Längd: 14 cm. Vikt: 55 gr br..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
idag
29 april kl 20:47